Jdi na obsah Jdi na menu
 


                                -Horsemanship-

Před několika lety, když se začal ve větší míře objevovat takzvaný fenomén „zaříkávačů“, začalo se u nás vyskytovat i anglické slovo Horsemanship. Pro některé „koňaře“ se toto slovo stalo synonymem zbožňování, bez úsudku či vlastní rozlišovací schopnosti. Pro některé zase téměř sprostým slovem, neslučitelným s kvalitním tréninkem. Viděl jsem dost a chápu jedny i druhé.Obrazek Obliba této filosofie přitáhla velké množství spekulantů, kteří parazitují na lidské touze následovat a příslušet. Uvidíte velké show, utratíte několik tisíc a ani si nevšimnete, jak velká je nesrovnalost mezi jejich slovy a prací s koňmi. A tak se nedivím, když se někdo přijde zeptat: „Co to vlastně ten Horsemanship je?“
Nejprve je třeba vysvětlit, že souhrnný název metod a filosofie Horsemanship nebo také Natural Horsemanship, je označení nepřiměřené a nepřesné. Znamená to něco jako přirozené partnerství či přirozené jezdectví. Už tady je cítit rozpor. Slovo „přirozené“ naznačuje, že to, jak lezou koni na záda lidé s nálepkou Natural Horsemanship, je přirozené, a to, jak to dělá zbytek světa, je nějak nepřirozené. Pojmy jako přirozené jezdectví nebo přirozené partnerství v sobě neprávem obsahují tvrzení, že ostatní lidé pracují s koňmi nerozumně nebo bez spolupráce. Myslím také, že je trochu zavádějící srovnání ve slovech tradiční trénink versus přirozený trénink. Tradiční evropské jezdecké umění se vyvíjelo staletí a naleznete v něm mnoho dobrého pro koně i jezdce.
HORSEMANSHIP
ztělesňuje jisté duchovní a filosofické přesvědčení, že kůň je cítící tvor s oprávněnými potřebami, inteligencí a emocemi.
Kurzy a semináře představující veřejnosti systém a filosofii se kterou kdysi přišel Tom Dorrance se začali objevovat jako houby po dešti. V sedmdesátých letech neměl tento způsob práce ještě žádné jméno. Bylo potřeba vše odlišit něčím co vyzývalo k použití povahových vlastností koně, spíše než s jejich bojováním. ObrazekTakže o pár let později jeden z jeho studentů, mladý rodeový kovboj, se změnil v trenéra a s důvtipným darem k tlachání rozvezl tento přístup práce do všech koutů země. Nazval ho Natural Horsemanship (přirozené jezdectví) a toto označení padlo jako ulité. Puristé často argumentují nepřesností tohoto termínu. Prohlašují, že to co dělá člověk s koněm není nikdy přirozené. To však nevadí. Výraz Horsemanship nebo Natural Horsemanship je dnes výraz nejznámější.
Základem je vždy manipulace a práce s koněm ze země, a je to studium samo pro sebe. V minulosti to nebylo známé pod nějakým jménem a pokud vůbec se cvičilo ze země, bylo to obvykle přijato jako povrchní ošetření na cestě jezdeckého koně. Dnes práce ze země začíná v době narození koně a pokračuje celý jeho život.
Natural Horsemanship dnes, je vlastně moderní verze slavné mravní zásady kapitána Etienne Beudanta (1863-1949): ptát se často, být šťasten s málem a odměnit vždy.
Koně nedbají o nějaké označení, ale můžete si být jisti, že také vědí, když se něco zvláštního povede.
Nemusíte se mnou souhlasit, ale můžete o tom alespoň přemýšlet.


článok: zdroj www.horsemanship.cz
Pardon za čestinu ak by ste nerozumeli tak písnite do návštevnej knihy a ja to preložím...
Vaškovi Ďakujem za možné okopírovanie tohto článku...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

horsemanship

(Engi pre Terezu, 23. 10. 2009 15:07)

Horsemanship je často zatacovaný pre veci ako je napr. 1.)je len pre westernových jazdcov.
2.)je to všetko bez bičíka...
3.) je to na show
4.) pracuje sa len zo zeme
Tieto povery alebo veci ,ktoré sa medzi jazdcami a ludmi okolo koní šíri sú naprosto nesprávne.. Často musíme použiť silu a hrubosť aby sa kôň v buducnosti z toho učil . Je to prepracovaný tréningový program ako každy iný. takže hsm zdar :))))

Horsemanship

(Tereza , 22. 10. 2009 20:40)

..... já na horsemanship mám takový půl na půl názor . Se svou kobylkou se mu věnuji co možná nejvíce ale v plné výstroji si nerouhám vzít do rukou bičík . To je asi ta chyba . Horsemanship je taková moda , která teď zrovna frčí , ale to že na tom je minimum přirozeného máte pravdu . To je ten problém a ještě se to mnohdy nepodaří .

Horsemanship

(Dida, 10. 3. 2008 21:12)

Horsemanship je skvelá vec a naozaj ma baví :) Vďaka tebe som pochopila,že to aj niečo do seba má.Díky